České svátky: Vánoce

Nejdůležitější rodinné svátky v Česku jsou Vánoce, to je 24. až 26. prosince. Vánoce obvykle slavíme s rodinou, to je s rodiči nebo dětmi – v úzkém kruhu rodinném.

Před Vánoci je třeba koupit stromeček a kapra, uklidit byt, upéct cukroví, udělat salát… A samozřejmě nakoupit a zabalit dárky.

24. prosince je Štědrý den – to je nejdůležitější vánoční den. Stromeček ozdobíme několik dní dopředu nebo na Štědrý den dopoledne. Nejdůležitější je ten den večer, kdy je slavnostní večeře a potom přinese Ježíšek dárky a rozbalujeme je.

K večeři je obvykle rybí nebo hrachová polévka a potom bramborový salát a smažený (obalovaný) kapr. Ale v některých rodinách můžou být i jiné variace vánoční večeře.

Po večeři zazvoní z obývacího pokoje zvoneček a to znamená, že už můžeme jít rozbalovat dárky. Dárky v Česku nosí Ježíšek (miminko – malý Ježíš). Jak vypadá? Je neviditelný, nikdo to neví! Dárky jsou položené pod stromečkem a je na nich napsáno, pro koho jsou, ale ne od koho – jsou přece od Ježíška!

25. prosince je Boží hod vánoční a 26. prosince je svatý Štěpán, což jsou první a druhý svátek vánoční. V tyto dny navštěvujeme další členy rodiny, například babičky a dědečky, tety a strýčky… a také kamarády a přátele. Jinak odpočíváme a užíváme si dárky, které jsme našli pod stromečkem.

Na Vánoce je v televizi hodně pohádek a filmů. Tradičně můžete vidět například “Tři oříšky pro Popelku”.

Některé vánoční koledy a písně

A trochu vánočních stereotypů…

Leave a Comment

%d bloggers like this: